Ukraina Czy grozi nam trzecia wojna światowa? 23.03.2022

Na skutek rosyjskiej agresji Ukrainę opuściło 10 mln ludzi, zniszczona została infrastruktura krytyczna, sieci energetyczne, zginęły dziesiątki tysięcy cywilów. — Nie mamy wątpliwości, że pokonamy Rosję, ale odbudowa Ukrainy zajmie dekady. Mowa bowiem o odbudowie od podstaw wielu miast, które zostały wymazane przez ostrzał artyleryjski, wymierzony nie przeciwko konkretnym celom, a na duże obszary kraju — mówi kijowski analityk.

Dagmara, królowa życia, wilczyca z Kłodzka. Dlaczego nikt jej wcześniej nie sprawdził?

Brakowało zaledwie 20 kilometrów, by pociski trafiły terytorium kraju należącego do NATO. Atak na jednego sojusznika jest traktowany jako atak na wszystkich – to żelazna zasada Sojuszu. Bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, ostrzegł, że USA będą “bronić każdego centymetra terytorium NATO”.

USA zrywają ostatnią paliwową nić z Rosją

Podkreślił, że wojna na Ukrainie nie jest konfliktem terytorialnym, ale polega na ustaleniu przez Rosję zasad nowego wielobiegunowego porządku światowego. Były wojskowy zwrócił uwagę, że „Rosjanie, po klęskach latem ubiegłego roku, wycofali swoje wojska, które zgrupowali w rejonie Kurska, Briańska, gdzie odtwarzają ich zdolność bojową”. – Systematycznie, Nick Lisson dzięki temu, że przestawili gospodarkę z pokojowej na wojenną, odtwarzają zdolności bojowe, szkolą wojska. Ta mobilizacja, która ponad milion żołnierzy miała im dać, dała im nie więcej, jak 300 tysięcy. Ale to powoduje, że w tej chwili Rosjanie mają na północ od granicy z Ukrainą ok. 120 do 150 tysięcy żołnierzy, którzy są prawie gotowi.

Czy Wojsko Polskie jest gotowe na atak rosyjski? Oto co mówi ekspert

Ujawniono nawet listę krajów, w których będzie najbezpieczniej, gdy dojdzie do globalnego konfliktu. — Cały czas mówiono, że zbliża się wojna, a ja byłem jakoś skupiony na monitorowaniu tej sytuacji. Byłem jednym z tych, którzy najpierw oglądali przemówienie szefa państwa agresora o rozpoczęciu wojny, a potem słyszały wybuchy w Kijowie. Nie myślałem wtedy o prognozach, ale o tym, jak oprzeć się atakom. Nastąpiła prawdziwa eksplozja patriotyzmu, nieuzbrojeni ludzie zatrzymywali czołgi. Stało się jasne, że wojna nie skończy się naszą klęską i zwycięską paradą Rosji.

„Wszyscy muszą przygotować się na wojnę”. Szwecja wchodzi do NATO, dla wielu to wyprawa w nieznane

Według profesora Anthony’ego Gleesa III wojna światowa mogłaby się rozpocząć 18 marca 2024 roku. Jego zdaniem atak Rosji na kolejne kraje nastąpiłby tuż po ogłoszeniu zwycięstwa Władimira Putina w wyborach prezydenckich, które zaplanowano na 17 marca. Jest wyższe niż w 2022, ale na razie nie widzimy żadnych konkretnych kroków ze strony Kremla w celu dyplomatycznego osiągnięcia pokoju. Dlatego możliwe, że nie dojdzie w tym roku do zakończenia konfliktu. Wszystko zależy od ukraińskiej armii — podsumowuje Artem Oliinyk. Z kolei rosyjska telewizja państwowa w swoim programie z 15 kwietnia poinformowała widzów, że „specjalna operacja wojskowa” w Ukrainie trwa tak długo, bo „rozpętała się tam III wojna światowa przeciw NATO”.

Nagrobki będą jeszcze droższe? Międzynarodowy konflikt wpływa także na polski rynek

Czwarta w zestawieniu Wielka Brytania wydaje na zbrojenia więcej niż piąta Rosja, a tuż za nią są jeszcze Niemcy i Francja. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele z tych krajów dysponuje ogromną siłą nuklearną, a przepychanki słowne powoli przybierają coraz ostrzejszy charakter, nie może dziwić rosnący na świecie niepokój. Geograficzne położenie Forex Club Opinie klientów i pracowników na oficjalnej stronie brokera Polski również nie napawa optymizmem. W przypadku wybuchu III Wojny Światowej prawdopodobnie to właśnie ona prawdopodobnie byłaby centrum całego konfliktu. Zawsze w takich sytuacjach wraca stara zasada, że generałowie planują wojny z przeszłości, dlatego potrzebne jest spojrzenie na przyszłość wolne od utrwalonych przyzwyczajeń.

Wojna, jakiej Zachód sobie nie wyobrażał. Ukraina nie może jej przegrać

Rosja zwiększyła swój budżet wojskowy w roku poprzedzającym wojnę na Ukrainie o 2,9 procent do 65,9 miliardów dolarów. Był to trzeci z rzędu rok wzrostu, a wydatki wojskowe osiągnęły poziom aż 4,1 procent PKB. Autorzy raportu nie mają wątpliwości, że zwiększenie inwestycji umożliwiły Rosji wysokie dochody z ropy i gazu.

  1. Informację podała w poniedziałek państwowa agencja TASS, powołując się na źródło zbliżone do rosyjskiego przemysłu wojskowego i obronnego.
  2. Kraj, który nigdy nie brał udziału w działaniach militarnych i jest uznawany za jedno z najbardziej pokojowo nastawionych państw.
  3. Samego Oliinyka rosyjska agresja zastała w domu w Kijowie, wracał akurat z Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
  4. Rosja będzie mogła napaść na inne państwa, a to będzie początek III wojny światowej.
  5. Niestety, przyczyny tego konfliktu są wielorakie i mogą wynikać z wielu różnych czynników.

W jego ocenie Pekin nie może być obecnie tym zainteresowany. – Wierzę, że ze strony Chin będzie wsparcie dla Rosji, ale nie będzie ono tak silne, by doprowadzić do ich bezpośredniego konfliktu z USA – uważa Lange. — Na horyzoncie widzimy oblicze tego, co później nazwiemy powojenną Ukrainą. Wstrząsnęły nami akty ludobójstwa dokonane na okupowanych terytoriach Ukrainy, których skali nie można porównać do wojen na Bałkanach, ale do II wojny światowej.

Ludzie w całym Nowym Jorku nie posiadali się z radości. Miasto, najważniejsze centrum logistyczne w USA, było pełne ludzi w mundurach, a niektórzy z nich byli tak podekscytowani, że po prostu musieli wyrazić swoją radość. Było wiele spontanicznych uścisków, pocałunków i tańców radości. Po 8 maja 1945 r., “Dniu Zwycięstwa w Europie”, entuzjazm w USA był nadal raczej stonowany, w przeciwieństwie na przykład do Wielkiej Brytanii czy Związku Radzieckiego. Wynikało to z faktu, że wojna z Japonią trwała nadal na Pacyfiku. Tylko 8 maja w walkach o wyspę Okinawa zginęło ponad stu amerykańskich żołnierzy i marynarzy, a także prawdopodobnie tysiące japońskich żołnierzy i cywilów.

Ultimatum postawione przez Chruszczowa być może wynikało z prawdziwego exodusu mieszkańców wschodniego Berlina, którzy tłumnie przenosili się do jego zachodniej części. Wtedy możliwe było jeszcze swobodne przemieszczanie się po tej metropolii. W latach 1997–2005 pracownik sekcji polskiej BBC World Service w Warszawie i Londynie. W latach 2010–15 wydawca programu „Polska i Świat” w TVN24. Współpracował z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Center for European Policy Analysis w Waszyngtonie, German Marshall Fund of the United States, Atlantic Community w Berlinie, Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych i Akademią Obrony Narodowej.

– Pomysł, że teraz wysyłamy tam nasz sprzęt bojowy, nasze wojska, samoloty, pilotów i czołgi – nie oszukujmy się – to jest trzecia wojna światowa – mówił niedawno prezydent USA Joe Biden. Stąd NATO nie kwapi się do bezpośredniej interwencji na Ukrainie, np. Innym konfliktem zbrojnym, który może wywołać trzecią wojnę światową, jest konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Iranem.

Wspaniałe plaże i błękit wody sięgającej aż po horyzont dają poczucie bezpieczeństwa i nie dzieje się tak bez powodu. Fidżi znajduje się w znacznej odległości od innych państw i również nie jest apetycznym kąskiem dla światowych 4 wskazówki aby zapewnić prywatność danych klientów dla biznesu online mocarstw. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto zastanowić się nad ewentualnymi drogami ewakuacji. Istnieje kilka krajów, które teoretycznie z III Wojny Światowej powinny wyjść niemal bez szwanku, a poniżej znajduje się ich lista.

Contact us


    What is 1 + 5 ?