Reflex: w najbliższych dniach spodziewane niewielkie spadki cen paliw na stacjach Puls Biznesu

Za baryłkę i są najwyższe od połowy października 2024 r. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam wzrosły do 77 dol. Reflex przypomina też, że od 1 stycznia, zgodnie z zapisami ustawowymi, wzrośnie – o 13,2 proc. W zależności od rodzaju paliwa będzie to oznaczało wzrost obciążeń podatkowych od 2 do 5 groszy na litrze. “Może to wpłynąć na wyhamowanie spadków cen, choć jednocześnie nie przerodzi się w podwyżki” – oceniają analitycy Reflexu. Ceny paliw mogłyby być znacznie niższe, gdyby nie podatkinakładane i podwyższane przez kolejne rządy niezależnie od ich deklarowanejorientacji  politycznej.

BM Reflex: Ceny paliw na stacjach powinny spaść o dalsze 5-10 gr/litr w przyszłym tygodniu

Według danych Reflexu, w ciągu tygodnia średnie ceny benzyny 95 w kraju spadły o 4 grosze do 6,29 zł za litr, diesel potaniał o 3 grosze do 6,46 zł za litr, a autogaz o 2 grosze do 2,93 zł za litr. Przeceny na stacjach paliw powinny przyspieszyć w najbliższych dniach – oceniają analitycy e-petrol.pl w piątkowej prognozie. Aktualnie litr benzyny Pb95 kosztuje średnio 6,62 zł, ale po weekendzie może być taniej – paliwa w hurcie mocno potaniały. Analitycy BM Reflex także zauważają, że w ślad za obniżkami cen na rynku hurtowym na dużej części stacji ceny paliw są niższe. Chociaż skala obniżek jest niższa niż wynikałoby to z korekty cen hurtowych.

Reflex: ceny paliw na stacjach stabilne lub nieco spadną

W mijającym tygodniu średnia cena oleju napędowego, tak jak przed tygodniem, pozostała niemal na tym samym poziomie, natomiast tempo podwyżek cen benzyn wyraźnie wyhamowało. Po tym jak w drugiej połowie marca ceny benzyn rosły średnio o 14 groszy na litrze, w tym tygodniu obserwujemy podwyżki cen średnio o 2 grosze na litrze. Ceny benzyny, choć pozostają niższe niż rok temu, to są obecnie najwyższe od sierpnia 2023 roku. Wskazali, że w mijającym tygodniu średnia cena oleju napędowego, tak jak przed tygodniem, pozostała niemal na tym samym poziomie, natomiast tempo podwyżek cen benzyn “wyraźnie wyhamowało”. Podobnie spadku tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej oczekuje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA).

  1. Największym odbiorcą rosyjskiej ropy w marcu były Indie – 40% całkowitego rosyjskiego importu ropy naftowej.
  2. Ceny paliw mogłyby być znacznie niższe, gdyby nie podatkinakładane i podwyższane przez kolejne rządy niezależnie od ich deklarowanejorientacji  politycznej.
  3. Dodali, że Irak w połowie marca informował, iż zamierza zmniejszyć w II kw.
  4. Według danych Reflexu, w ciągu tygodnia średnie ceny benzyny 95 w kraju spadły o 4 grosze do 6,29 zł za litr, diesel potaniał o 3 grosze do 6,46 zł za litr, a autogaz o 2 grosze do 2,93 zł za litr.
  5. Ceny czerwcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wzrosły powyżej 90 USD/bbl i są najwyższe od połowy października 2024 roku.
  6. Irak i Kazachstan w okresie maj-grudzień zmniejszą dodatkowo produkcję, aby skompensować nadwyżkę produkcji i niewypełnianie limitów wydobycia w I kwartale tego roku.

Benzyna 95 tanieje o 3 gorsze. Ile kosztuje diesel i gaz LPG?

Za benzyny 95 i 98 płacimy odpowiednio 28 i 42 gr/l mniej, za diesla 89 gr/l, a autogaz 32 gr/l mniej niż rok temu. Zdaniem analityków Refleksu komplikuje się sytuacja na krajowym rynku paliw w związku ze wzrostem cen ropy Przyczyny i konsekwencje poślizgo Forex naftowej. “Choć skutków tego wzrostu na stacjach jeszcze nie widzimy, to musimy być przygotowani na jego konsekwencje w przyszłości, jeśli Brent (ropa z Morza Północnego – PAP) ponownie nie stanieje” – zaznaczyli.

Nowy cud na stacjach od 20 maja. To efekt sytuacji na rynku hurtowym

W przypadku benzyn ceny mogą się obniżyć o 3 grosze na litrze, a litr oleju napędowego może być tańszy do 5 groszy – zapowiadają analitycy Refleksu. OPEC z kolei w swoich prognozach jest bardziej optymistyczny. Kartel utrzymał na poziomie 2,2 mln bbl/d prognozę wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w 2024 roku. W mijającym tygodniu benzyna Pb95 potaniała o 3 gr na litrze, olej napędowy o 4 gr na litrze, a autogaz o 1 gr. “Aktualnie za litr paliwa E10 płacimy średnio 6,62 zł, diesel kosztuje 6,64 zł/l, a tankowanie autogazu to wydatek na poziomie 2,82 zł/l” – napisali eksperci. Dziewięć rosyjskich rafinerii o łącznych zdolnościach przerobowych 1,6 mln bbl/d zostało od początku roku zaatakowanych przez ukraińskie drony.

Tyle stacje paliw zarabiają na sprzedaży benzyny, diesla i gazu LPG

Zatem najprawdopodobniej w majowym odczycie inflacji CPI ceny paliwprzestaną działać dezinflacyjnie. Analitycy ocenili, że odwrócenie kierunku zmian cen na krajowym rynku hurtowym na przełomie ostatniego tygodnia w znacznym stopniu kompensuje wcześniejsze podwyżki. Benzyna bezołowiowa Pb95 w hurcie staniała o ponad 7 groszy na litrze netto, a olej napędowy – o ponad 16 groszy za litr. Wzrost cen ropy naftowej, który spowodował zwyżki cen na rynku hurtowym, wskazuje, że ceny paliw na stacjach będą w najbliższym tygodniu rosły – wynika z opublikowanej w piątek analizy przygotowanej przez Reflex. W kolejnym tygodniu istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek cen paliw, zwłaszcza benzyny. Ostatecznie skala potencjalnych podwyżek będzie uzależniona sytuacji na rynku międzynarodowym, zwłaszcza w kontekście geopolityki na Bliskim Wschodzie.

26 kwietnia Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po5 123 zł/m3, czyli po przeszło 6,30 zł/l brutto. Przy utrzymaniu (lub dalszym spadku) cen hurtowych wnajbliższych dniach obniżki powinniśmy zobaczyć także w detalu. Dla porównania,przy podobnej do obecnej cenie hurtowej na początku wiosny litr benzyny Pb95 nastacjach wyceniano przeciętnie na ok. 6,50 zł. W kwietniu eksport rosyjskich produktów naftowych drogą morską spadł poniżej 2 mln bbl/d i był najniższy od połowy 2020 roku. Ostatni atak dronów miał miejsce 9 maja na oddaloną od granicy z Ukrainą o około 1300 km rosyjską rafinerię Salavat (200 tys. bbl/d) należącą do Gazpromu. Aktualnie szacuje się, że w zasięgu ukraińskich dronów jest blisko 80% rosyjskich mocy rafineryjnych.

Przypomnieli, że OPEC poinformował, że do 30 kwietnia kraje OPEC+, które w I kw. Tego roku nie wypełniły limitów produkcji (produkowały więcej ropy) mają przedstawić tzw. “Limity produkcji w I kw. w dużej mierze przekroczył Irak, ZEA, Kuwejt i Kazachstan” – zaznaczyli. Dodali, że Irak w połowie marca informował, iż zamierza zmniejszyć w II kw. Eksport ropy do 3,3 mln baryłek dziennie – około 130 tys. “W lutym łącznie produkcja krajów OPEC+ (objętych limitami produkcji) kształtowała się na poziomie około 34,5 mln baryłek dziennie, czyli 170 tys. baryłek dziennie powyżej ustalonego limitu” – podali analitycy.

Przypomnieli, że dziewięć rosyjskich rafinerii o łącznych zdolnościach przerobowych 1,6 mln baryłek dziennie zostało od początku roku zaatakowanych przez ukraińskie drony. “Stanowi to blisko 26 proc. całkowitych rosyjskich mocy przerobowych, ale realna skala zniszczeń i ograniczeń w produkcji paliw nie jest znana” Spotkanie Fed wspierane wzmocnienie waluty amerykańskiej – zastrzegli. Analitycy e-petrol.pl dodali, że benzyna 95-oktanowa w tym czasie potaniała o blisko 70 zł i jej aktualna cena to 5052,60 zł/m sześc. Szlachetniejsza benzyna 98 zeszła z ceny tylko 1 grosz i kosztuje 7,28 zł. Najbardziej potaniał diesel – 4-groszowy spadek oznacza tankowanie za 6,64 zł/l.

Sytuacja na rynku ropy naftowej sprzyja temu, co obserwujemy na rynku paliw od połowy listopada, a mianowicie sukcesywnym spadkom cen ma stacjach – ocenia Reflex. Jak wskazuje, w ciągu tygodnia ropa Brent potaniała o ok. 1 dol. Średnia cena benzyny Pb95 w UE na dzień 11 grudnia to 6,90 zł/l natomiast diesla 6,95 zł/l. Dodali, że z uwagi na to, iż na dużej części stacji ceny jeszcze nie spadły, a na niektórych wręcz rosły, średnio w skali całego kraju mówimy o spadku o 1–2 grosze na litrze.

Produkcja OPEC+ w kwietniu spadła o 0,21 mln bbl/d do 41,04 mln bbl/d, z tego sam OPEC produkował 26,6 mln bbl/d. Irak i Kazachstan w okresie maj-grudzień zmniejszą dodatkowo produkcję, aby skompensować nadwyżkę produkcji i niewypełnianie limitów wydobycia w I kwartale tego roku. Produkcja ropy irackiej w I kwartale była łącznie o 0,6 mln bbl/d wyższa niż ustalony w ramach porozumienia OPEC+ limit. Dlatego też w okresie maj-wrzesień Irak będzie zmniejszał produkcję co miesiąc o 50 tys. Kazachstan  z kolei w pierwszych trzech miesiącach tego roku produkował o 0,39 mln bbl/d więcej niż limit.

Ceny spadają, ale i tak jest drożej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Dziś diesel jest droższy o 58 gr/l, benzyna 95 o 16 gr/l, 98 benzyna o 21 gr/l. Z kolei o 17 gr/l mniej niż przed rokiem kierowcy płacą za autogaz. Od 20 maja benzyna 95 powinna kosztować między 6,59-6,70 zł/l.

Optymistycznie wyglądają też przewidywania na najbliższe dni, bo kierunek i tempo zmian w hurcie wskazują na to, że spadek cen paliw może jeszcze przyspieszyć – zapowiadają analitycy. W rezultacie zarówno średnia cena detaliczna Pb95 jak i ONjest już wyższa, niż była rok temu. Benzyna jest obecnie o 17 groszy na litrzedroższa niż w maju 2023 roku. W przypadku oleju napędowego różnica ta wynosi aż51 gr/l.

Pomogła też sytuacja na rynku walutowym,gdziekurs dolara powrócił poniżej 4 złotych. Przypomnijmy, że w porównaniu do cen sprzed roku diesel jest droższy o 58 gr/litr, benzyna Pb95 o 16 gr/litr, a Pb98 o 21 gr/litr. Z kolei o 17 gr/litr mniej niż przed rokiem kierowcy płacą za autogaz. W porównaniu do cen sprzed roku tańszy obecnie pozostaje jedynie autogaz (o 16 gr/l). Diesel jest droższo 51 gr/l, benzyna Pb95 o 17 gr/l, a Pb98 o 20 gr/l. Reflex zwrócił uwagę, że ceny czerwcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wzrosły powyżej 90 dol.

Kierowcy samochodów z silnikiem Diesla będą tankować olej napędowy za 6,60-6,72 zł/l. Ceny czerwcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wzrosły powyżej 90 USD/bbl i są najwyższe od połowy października 2024 roku. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam wzrosły w rejon 77 USD/bbl. – Spadki ceny lipcowej serii kontraktów na ropę Brent wyhamowały w rejonie 81,50 dolarów/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztowała około 83,60 dolarów/bbl, a rynek próbował korygować ostatnią falę spadku cen.

– Na obecny tydzień podtrzymujemy scenariusz dalszego spadku średnich cen w przedziale 4-8 groszy na litrze benzyn i oleju napędowego oraz 1-3 grosze na litrze autogazu – mówi Rafał Zywert z Reflexu. Spadki cen czerwcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wyhamowały w rejonie 81,7 USD/bbl. Rynek powoli przygotowuje się na zaplanowane na 1 czerwca ministerialne spotkanie OPEC+.

Od poniedziałku 20 maja benzyna 95 oraz diesel potanieją w przedziale 4-8 groszy na litrze. Drugi tydzień maja przyniósł stabilizację cen na stacjachpaliw. Za litr benzyny Pb95 płaciliśmy średnio 6,67 zł/l, czyli podobniejak przed majówką – wynika z danych BM Reflex.

Największym odbiorcą rosyjskiej ropy w marcu były Indie – 40% całkowitego rosyjskiego importu ropy naftowej. Wsparciem dla cen ropy są geopolityka, polityka podażowa OPEC+, oczekiwania obniżki stóp procentowych w USA i sezonowego wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w II kwartale. Międzynarodowa Agencja Energii dokonała nieznacznej rewizji prognoz wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku.

O 3 grosze mniej kosztuje gaz LPG – zakup tego paliwa to wydatek 2,81 zł/l. Jeszcze bardziej ewidentna jest sytuacja w przypadku olejunapędowego, który w piątkowym cenniku Orlenu figurował po zł/m3,czyli ok. 6,19 zł/l po doliczeniu 23% VAT. To o 11 gr/l taniej niż przedtygodniem i już o 49 gr/l mniej, niż wynosi przeciętna cena detaliczna tegopaliwa.

Contact us


    What is 5 + 9 ?